Pro dokonalý a dlouhotrvající výsledek z krásně čistých a přirozeně bílých zubů je nezbytně nutné znát a ovládat dobrou techniku čištění zubů, včetně používání vhodných mezizubních pomůcek. Zubní plak a bakterie v dutině ústní jsou neúprosné a neustále se rozmnožují v závislosti na frekvenci příjmu potravy a bez dokonalé péče o vlastní chrup ani samotné pískování a dobrá péče zubního lékaře a dentální hygienistky nestačí. Pokud jsme schopni si pravidelně zuby vyčistit všemi dostupnými pomůckami a metodami, dá se takový dokonale čistý stav celkem dobře a dlouhodobě udržet. Dokonce jsme tak schopni i nepříjemné pigmentace udržet v určité esteticky přijatelné míře, než nadejde chvíle návštěvy dentální hygienistky.

Jak získat šetrným postupem dokonalý úsměv bez zažloutlých a zčernalých zubů radí dentální hygienistka. Metoda Air-Flow, pískování, vybělí vaše zuby bez peroxidu!

Lidem jejich zářivý úsměv dodává atraktivitu, přitažlivost a sebevědomí, mnohdy má výrazný vliv na úspěch v osobním životě nebo zaměstnání. Existuje ale spousta lidí, kteří ačkoli si zuby pravidelně čistí, nemají je bílé. Na zubech vznikají tmavé i černé skvrny, které ani speciálními pastami nejdou smýt. Tyto skvrny nazýváme pigmentace. Většinu takových skvrn způsobují různé barevné potraviny a nápoje v kombinaci s nedostatečnou ústní hygienou.

Proč se zuby barví?
Za některé pigmentace mohou naše zlozvyky, mezi které patří kouření, pití kávy a čajů, konzumace červeného vína, nebo dokonce nadužívání antibakteriálních ústních vod s příměsí chlorhexidinu diglukonátu. Za jiné, jako například u dětí, mohou chromogenní bakterie, které barvy vylučují na povrch zubů. Někdy jsou pigmentace důvodem vývojové vady zubu, za což nesou odpovědnost antibiotika tetracyklinového typu užívané v dětském věku, nebo genetické poškození zubních tkání. Takové lokalizované postižení se dá řešit v ordinaci zubního lékaře, ovšem od ostatních pigmentací zubů vám může pomoci dentální hygienistka.

Z historie
Již staří Egypťané používali k vybělení zubů sodu, Hippokrates dokonce poukazoval na neutralizační účinky solí, tušil, že po jídle kyselost v ústech stoupá, a z toho se mohou zuby kazit. Dokonce i moje babička mi říkala, že ona sama v mládí používala jedlou sodu, nebo prášek do pečiva k rozzáření úsměvu.

Co je Air-Flow?
Začátkem nového století proběhla revoluce v odstraňování skvrn ze zubů. Na trhu se objevila pomůcka odstraňující pigmentace, která zaručovala šetrné vyčištění zubního povrchu od bakterií a plaku, včetně různých pigmentací. Přístroj se nazývá Air-Flow, neboli pískovač. Pracuje na principu vysokého tlaku vody a vzduchu v kombinaci se speciálně granulovaným práškem, jedlou sodou. Několik let se prováděli výzkumy a nyní je použití jedlé sody v dentální hygieně takovou malou renesancí starých zubních past. Bez mechanického obrušování zubní korunky kartáčkem a abrazivní depurační pastou můžeme velmi rychle a hlavně šetrně vyčistit zub nejen od pigmentací a plaku, ale i neutralizovat povrchy zubů od kyselin a bakteriálních zbytků. Můžeme tak klientovi zajistit znovunavrácení původní bělosti zubů a ještě zvýšit pH v ústech tak, aby se pozastavily veškeré demineralizační procesy zubních tkání. Dá se říci, že zuby dokonale vypucujeme.
Ošetření Air-Flow většinou předchází odstranění zubního kamene kyretami a ultrazvukovým přístrojem. Toto ošetření se ovšem může úplně vynechat v závislosti na míře spolupráce klienta a jeho schopnosti si dokonale kontrolovat množství plaku na zubech v domácím prostředí. Po každém pískování samozřejmě následuje zalakování zubních korunek vysoce koncentrovaným fluoridovým lakem, který zaručí komplexní ochranu zubů před bakteriemi způsobujícími kaz, ale dokonce i zpomalí další pigmentování zubů.