V rámci protetické stomatologie se zabýváme rekonstrukcí chrupu pomocízubních náhrad. Zubní náhrady navrhujeme individuálně v závislosti na stavu chrupu. Příprava zubní náhrady je často dlouhým procesem trvajícím až několik měsíců, a ty nejdokonalejší zubní náhrady bývají často finančně nákladné. Finanční aspekt se samozřejmě odvíjí od druhu zubní náhrady, použitého materiálu a metody tvorby zubní náhrady. Mnoho minoritních nedostatků chrupu je tedy lepší řešit pomocí implantátů.

Druhy zubních náhrad

Existují dva hlavní druhy zubních náhrad – fixní a snímatelné.

Fixní náhrady

Mezi fixní patří například korunkové a můstkové náhrady, které nahrazují ulomené a ztracené části zubu nebo celé jednotlivé zuby. Barva a tvar jsou přizpůsobeny individuálně, aby co nejlépe zapadly v ústech pacienta. V naprosté většině případů používáme keramické materiály, a to buďcelokeramické (přirozený vzhled) nebo metalokeramické (vysoká pevnost a odolnost). Dále používáme fasetové korunky.

Snímací náhrady

Snímací náhrady se dělí na celkové a částečnéČástečné nahrazují jednotlivé zuby a jsou ukotveny pomocí zubů zbývajících. Celkové nahrazují všechny zuby v čelisti a jsou upevněny pomocí adheze. Zubní náhrady tohoto typu jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou, nevýhodou je nutnost vyjímání a horší fixace v ústech. Pokud chce pacient pevnější řešení, může zvolit hybridní formu s konstrukcí fixovanou na implantáty, kdy se ovšem na zákroku musí finančně podílet spolu s pojišťovnou.